39 yorum


 1. // Cevapla

  Merhaba,
  Çok güzel bir yazı olmuş, elinize sağlık. Dönüşüm’ü ortaokulda ingilizce derslerimizden birinde okutmuşlardı. The Metamorphosis. O ergen, umarsız ve dangalak halimizle kitaptaki olaylara çok eğlendiğimizi hatırlıyorum. Geçen sene sanırım sizin de okuduğunuz Can Yayınları’ndan çıkan versiyonunu alıp okudum tekrar. Eskiden beri,bana bazı kitapları dönem dönem okumak gerekiyor gibi geliyor. Geçen sene Dönüşüm’ü okuduğumda tabi ki gülmedim. Beni en çok düşündüren – belki biraz da Samsa ile empati kurarak – çevreme ve aileme hayata karşı dik durmaya çalışarak verdiğim desteği veremez hale gelirsem ne olur düşüncesi sardı. Uzun uzun düşündüm. Birgün çevrem için yararsız hale gelirsem ne olur? Daha çok okuyup, daha çok düşünmek gerek, sevgiler


 2. // Cevapla

  Merhaba,

  Öncelikle yorum yazdığınız için çok teşekkürler.

  Haklısınız, sevdiklerimize destek olamaz hale gelmek beni de korkutan bir durum. Kendimi Samsa’nın yerine koyduğumda ben de benzer hisler içine giriyorum, “bana en çok ihtiyaç olunan anda ben bir şey yapamazsam” diye. Ama sonra Samsa’nın içinde bulunduğu o bunaltı ve kuşatılmıştılığı düşünüyorum, kendisi yok! Kendi varlığı için istediği, arzu ettiği hiç bir şey yok gibi geliyor. Ailesinin ondan adım adım ve tiksinerek uzaklaşması çok elim. Acaba insan sadece “o insan” olduğu için nereye kadar sevilebilir diye soruyorum kendime, cevabım belirsiz.
  sevgilerimle.

 3. melek
  // Cevapla

  Bu kitabı okuma şansım olmadı.. merak ettiğim bir sey var bu kitabın konusu bir kurgumu cevap verirseniz sevinirim

  1. Merve Apaydin
   // Cevapla

   Merhaba,

   “Kurgu mu” darken tam olarak neyi sorduğunuzu anlayamadım ancak; Dönüşüm, Kafka’nın kendi hayatından sembolik ögeler taşıyan bir kurgu metindir.


 4. Şule
  // Cevapla

  Cok ama cok guzel bir yazi olmus elinize saglik. Sonuna kadar katiliyorum bocekten bile daha az degerimiz varken aldigimiz hic bir nefes rahatlatmiyordu.

 5. Çağdaşk
  // Cevapla

  Herşey saçmalığın, saçmalığı, ben yaşamı seçmemeyi seçiyorum, ölmek mi bu mümkün değil, 26 yaşımdayım, yaşamak istediğim herşeyi yaşadım, bir amacım, bir hayalim bir umudum yok. Peki neden hala yaşıyorum ki;
  Albert camus abimiz demiş;
  Hayat yaşama zahmetine değer mi?
  Bence değmez,
  Aklı dengem yerimde,
  Akıllıca hayatıma son vermek istiyorum,
  Ölemiyorum,
  Benim ölümüm benim mutluluğum,
  Bütün bu saçmalıklara,
  Bu iğrenç dünyanın,
  Insan postu giymiş yaratıklarından,
  Yada bu robotlaşmış,
  Canlı türlerinden kurtulup,
  Toprak olup,
  Belki bir ağacın köklerinde,
  Yada bir böceğin midesinde olmayı
  Tercih ederdim.
  Ama
  Yaşadığımız bu hayat bizim seçimimiz değil,
  Keşke milyonlarca spermin içinde birinci olmasaydım,
  Ben dahil her şey bu dünyanın değişime uğramış saçma sapan yan ürünleriz,
  Televizyonun kumandası
  Yada bilgisayarın
  FaresiyiZ
  Hepimiz aynı pisliğin
  lacivertiyiz.
  Bataklıktaki sinekler gibiyiz

  1. Merve Apaydin
   // Cevapla

   Ne denli karamsar olarak olursak olalım, yaşam devam ediyor. Belki de bu devam ediş içinde insan olarak en büyük sorumluluğumuz, farkındalığımızla başa çıkmaya çalışmaktır.

 6. Melike
  // Cevapla

  13 yaşımdayım ama pek bir şey anlamadım kitaptan. Kitabın sonuna kadar merakla okudum acaba nasıl kurtulacak, kurtulmak için ne yapacak diye. Ama sonunda ölmesini anlamlandıramadım :(

  1. Merve Apaydin
   // Cevapla

   Kafka karamsar bir yazardı ve bu öyküyü “mutlu sonla” bitirmek ona uygun değildi. Öte yandan tekrar okursanız fark edeceksiniz ki, öykünün tutarlılığı için olması geren bir şeydi ölüm bence.

 7. Themnlght
  // Cevapla

  Bu kitap uzun süredir okumak istiyordum… Ve okudum. Gerçekten etkileyici bir kitap. İnsanlara çok daha iyi baktırabilecek bir kitap.

  Ne güzel anlatmış içinde bulunduğu durumu, zamanı Kafka. Ve ne güzel ileri nesilleri düşünerek yazmış.

  Şöyle bir not ekleyeyim. Ben bu kitabı Aylak Adam`a benzettim. Daha doğrusu Aylak Adam`ı bu kitaba benzettim. Her iki kitapta da toplumun ve onu yöneten, onu manipüle eden iğrenç yönetime karşı bir isyan var gibi. Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?

  Giderken Mehmet Akif`in İnsan şiirine başlamadan önce yazdığı, Hz. Ali`nin o meşhur sözünü bırakayım buralara.

  “Sen. küçük bir cisim olduğunu sanırsın ama, asıl alem senin içinde gizlidir.”

  1. Merve Apaydin
   // Cevapla

   Yorumunuz için teşekkür ederim. Aylak Adam ve Dönüşüm, bana göre, çok farklı kulvarların ve birbirinden çok farklı iki sanatçının eserleri. Ancak edebiyat ve edebiyat okurunun metinden aldıkları da benzer şekilde farklı olabiliyor. Ancak, Aylak Adam maddi kaygıları olmayan ve bu nedenle sistemin dışında durmayı daha kolay başarabilen, düşünmeye ve hayatın diğer alanlarını keşfetmeye daha çok vakti olan bir karakter olmasına rağmen Gregor Samsa tam tersidir. O sistem içinde ayakta kalabilmek için para kazanmak zorundadır ve sistemin dışına çıktığında çevresindeki herkes tarafından terk edilir. Bana göre, isyandan ziyade, iki eserde de sisteme ciddi bir eleştiri mevcut.


 8. // Cevapla

  Ya kitabi okuyacaktim. Yorumlarda spoiler gördüm. Okumaktan vazgectim.Suraya bi spoiler butonu koyun. Vallahi hemen satin alip okuyacaktim. Bütün hevesim kacti.

  1. Merve Apaydin
   // Cevapla

   Bilinen ve daha ilk cümlesinden nasıl bir dünyaya okuyucuyu davet ettiği belli bir kitap olduğu için “spoiler” uyarısı vermeyi düşünmemiştim.
   Yorumunuz için teşekkür ederim, daha sonraki yazılarımda yorumunuzu dikkate alacağım.

 9. lawyer
  // Cevapla

  Güzel bir sosyolojik fotoğraf çekimi olmuş , kaleminize sağlık.

 10. Kenan
  // Cevapla

  Kitabı az önce bitirdim
  Ne anlatmak istiyor diye (ben mi yanlış anladım acaba düşüncesiyle) arama yaptım ve bu başlığı buldum
  Benim için zaman kaybı oldu
  Çünkü o kadar Gregor Samsa’ymışım ki…
  Kafka yıllar öncesinden beni kaleme almış gibi sanki…
  Tek fark:
  Ben iyileşeceğim.
  Buraya yazıyorum;
  Çok değil iki yıl sonra kurtulacağım bu böceklikten…
  Hayallerimin peşinden gitmeden Yaşar ve ölürsem hiç yaşamadım sayarım, HİÇ…
  Esaret bitecek
  Bütün böceklere ölüm!(gelecek)

  1. sule
   // Cevapla

   böcek olmanın kötü bir sey oldugunu düsünmüyorum yalnızca itaatsizlik. bu da size kötü geliyorsa bir şey diyemem tabi.


 11. // Cevapla

  Yazıda anladığım kadarıyla hiyerarşi sisteme karşı bir serzenişte bulunmuş kafka istemiş olduğu şey hiç bir sistemin yada şeyin nesnenin obşenin yada diretmenin esaretinde kalmamak onun tabiriyle özgür ruhlu ve bedenli olmak ya sistemin yararlı parçası yada olmamak olmayı reddetmesi ama yaşadığım dünyam benim dünyamın inancı gereği bu hengamede diri olarak ölmektir sistemi beşeri Yi sistemi Rabbaniyeye alet olarak kullanmaktır yani sistemi beşeri amaç değil araç edinmektir itaati alemi mutlaka hasretmektir kafkanın istemiş olduğu şey kendiliğinden oluşmuş bir alem içinde bila etki kendi başına kalma kalmaktır oysaki biz buraya gönderildiğimizde bir kontrat imzalayarak geldik yani biz doğduğumuzda sözleşmeye sistemine mutabakat sağlamak üzere geldik vesselam acizane düşüncem….


  1. // Cevapla

   Yazdıklarınızdan anladığım kadarıyla şöyle diyebilirim ki; Kafka, Dönüşüm’de anlattığı kapitalist düzen içindeki insanın yaşadığı varoluşsal sıkıntılar. Yani “şu dünyaya neden geldik?” yaklaşımı değil tam olarak.
   Ama elbetteki herkesin kitaptan anladığı farklı olacakır çünkü hepimizin yaşadıkları, deneyimleri, eğitimi, tercihleri vs. birbirinden çok farklı. Bu anlamda sizden ricam kitabı okumadıysanız bir kez daha bu gözle okumanız.
   Böceklerin yaşam için gerekli ve değerli olduğu konusunda hemfikiriz :)


   1. // Cevapla

    Kafka inançlı birimi aceb inançlı ise dediğiniz gibi serzenişi kapitalist düzene değilse bu çok geneldir mütlak bir özgürlüktür istemiş olduğu şey ona göre iyi olan şeyi kötü olan şeyi kendi belirlemesidir şu nizam ve intizam içinde ki alemde düstürsuz olmaktır yani sadece kendi doğrusu vardır fikrine muhalif olmamasıdır saygılar

 12. vahde
  // Cevapla

  Etrafimdaki Gregor Samsa lari gördukce uzuluyor ve farkindalik olusturmaya calistikca aile saadetini bozmakla suclaniyorum. Ve bir dönem gercekten öyle miyim diye supheye dustugumde olmustur. O zaman tekrar dönup okudum ,gercekten hala orada duruyordu ve anlatmak hala imkansizdi… O anlar böcek oldum, degersizlestim,kuculdum,cirpindikca yoruldum,ve vazgectim.Böcekle böcek olunurmus meger!

  1. Merve Apaydin
   // Cevapla

   Katkınız için çok teşekkür ederim.

 13. Serkan Seçti
  // Cevapla

  Kitap incelemelerinde Samsa’nın ruh haline ve ailenin verdiği tepkiye vurgu yapılmış. Beni vuran kısmı ise Samsa öldükten sonra veli nimet görülen kiracıların babası tarafından kovulması ve en derin acılarla ona veda etmeleri. Samsanin yerinde olsam bana da böyle bir Merasim olur muydu. Samsa ailesine ailesine sadece vicdan azabı birakabilecek kadar naif bir insandı. Edilen birisinin ardından bu duygu yükselmesi üzüntü mu yoksa vicdan azabı mi? Tek ve tek mutlu olduğum kısım ise ölürken kimseye küs değildi Samsa ve onlara karşı önceden yaptığı iyilikleri yüzlerine vurmadan onlara sevgi duyabilmesiydi. Her insan bir yerde ve bir zamanda hem Samsa hem de Samsa nın ailesini yaşatır yaşatır

  1. Merve Apaydin
   // Cevapla

   Katkınız için çok teşekkür ederim.

 14. Zafer
  // Cevapla

  Aslında bizi kendine bağımlı yapan aile iş para suni tutkular kendinden ödün vermek…Ben de biraz düşününce kendimi biraz kahramanımız gibi hissettim.
  Sevgilerle

 15. Tahir DAĞDEVİREN
  // Cevapla

  Bazı eserlere gereğinden çok değer veya anlam veriyoruz ya bu da beni gıcık ediyor.Kesinlikle yapılan yorumlara katılmıyorum.Kendisini böcek gibi görenler olabilir ama ben kendimi eşref’ül mahlukat olarak görüyorum.Bazı ana düşünceler çıkartılabilir bu öyküden ama yazılanlar çok abartılı…Çok da ahım şahım bir öykü değil.

  1. Merve Apaydin
   // Cevapla

   Merhaba,
   Yorum yaptığınız ve düşüncelerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim.

   Her eseri herkes aynı şekilde sevmek ve değer biçmek durumunda değil elbette. Ancak şuna açıklık getirmek istiyorum; içinde yaşadığımız sistemin insanı yerleştirdiği konum “değersizlik” ve Kafka öyküsünde bu değersizliği “böcek” olmak şeklinde kurgulamış. Katılıp katılmamak sizin tercihiniz.

   Teşekkürler
   Merve

 16. Zeyn
  // Cevapla

  Bayadır bu denli samimi içten bir yazı okumamıştım ellerinize sağlık

 17. hasan aksoy
  // Cevapla

  bu kitap bahsettiginizz gibi aile ici totolojiyi anlatiyr yorumunuzu cok begendim

 18. ebru
  // Cevapla

  Kitabı okurken aklımdan geçenlerin hepsini bir yazıda bulmak beni mutlu etti
  Yazınız için çok teşekkürler,emeğinize sağlık

  1. Merve Apaydin
   // Cevapla

   Böyle bir yorum almak da beni mutlu etti, teşekkür ederim.

 19. Osman Ünal
  // Cevapla

  Sevgili Merve , yorumların tamamını okudum. Sabırla ve nazikçe verdigin cevaplara da hayran kaldım. Kutluyorum. Alman Dili ve Edebiyati bitirdim. Kafka beni en çok etkileyen yazarlardan birisi oldu. Bütün eserlerini okudum, hatta yarım kalmış romanlarını da. Tabii orjinal dilinden. Yorumlarda eksik gördüğüm , bir eseri incelerken yazarın kim olduğunu , hangi akımın içinden geldiğini ve biografisini bilmenin önemi çok büyük. Kafka Varoluşçuluk akımının bir üyesidir. Dönüşüm, bir kapitalizm ya da değerler eleştrisi değil, kısaca winsanın seçimi ile ilgilidir. İnsan, ne ise o değildir, ne olmuşsa odur.Varoluş özden önce gelir. 1. Savaşı öncesi geçen 100 yıl Avrupa için bunalım demektir. 1789 sonrası milli devlet fikrinin yayılması, savaşlar ve ekonomik krizler edebiyatı da etkilemiş ve Kafka bu dönemin bir temsilcisi olarak eserlerini vermiştir. Selam ve saygı ile

  1. Merve Apaydin
   // Cevapla

   Osman Merhaba,

   Kafka’nın eserlerini orijinal dilinden okuma keyfine sahip olamadım ancak; kendisi hakkında ve edebiyatı hakkında yazılmış akademik yayınları mümkün olduğunca okumaya çalıştım. Kafka ile ilgili yazılmış akademik metinleri incelediğinizde; kapatalizmi direkt hedefe koyan ve taşlayan bir yapıda olmasa da, yabancılaşma ve bürokrasi üzerinden yaptığı eleştirilerin kapitazimden bağımsız ele alınmasının eksik olacağını siz de takdir edersiniz diye düşünüyorum. Öte yandan, yazının başında da belirttiğim gibi, benim amacım bir inceleme yazısı yazmaktan çok “Dönüşüm” üzerinden bir dertleşme yazısı yazmaya çalışmaktı.

   Yorumunuz ve paylaşımınız için teşekkür ederim.
   Selamlar saygılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir