4 yorum


 1. Ayşegül Kanat
  // Cevapla

  Yazınızı keyifle okudum ama “Sanırmak” diye bir yüklem olmadığını size hatırlatmak istedim. Sanmak/Geniş zaman kipi/1.tekil şahıs. Kimi yerde doğru kullanılsa bile birçok yerde “sanıyorum, zannımca, bana göre, sanki, galiba, …ğunu düşünüyorum(yan cümlecik eşliğinde) vs.
  Her “sanırım” sözcüğünün yerine bu saydıklarımı yerleştirin, cümlenin anlamının nasıl değiştiğini, hatta güzelleştiğini göreceksiniz. Sevgiler, saygılar.

  1. Hazal P
   // Cevapla

   Merhaba, yorumunuz için çok teşekkürler! Daha çeşitli bir kullanım gerçekten de daha dengeli ve güzel olacaktır diye düşünüyoruz.

   Yalnız dikkatinizi çekmek istediğimiz bir husus var. “Sanırım” sanırmak fiilinden değil, sanmak fiilinden gelmektedir. Her nasıl bakmak fiilinden, bakarım gibi bir geniş zamanlı çekim yapabiliyorsak, sanmak fiilinden de “sanarım” fiilini çekebiliriz. “Sanarım”ın, sanırım olarak kullanılıyor olması ise, tamamiyle dilin fonetik uyumu ile alakalıdır. Ve yanlış bir kullanım içermemektedir.

   Bilginize sunar, teşekkür ederiz.

   Beğenmeyen Okumasın Ekibi.


 2. // Cevapla

  Orhan Pamuk kitaplarını da ben de okuyamıyorum. Özellikle kullandığı dil hiç hoşuma gitmiyor. Yine Oğuz Atay’ın Tutunamayanlar kitabının da sonunu göremedim. Tutunamayanlar kitabını daha çok kamu yönetimi öğrencileri okuyor sanırım. Diğer kitaplar hakkında bilgi sahibi değilim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir