Benden Farklı Olanla Yaşamayı Öğreniyorum

0

Ocak ayı başlarında İletişim Yayınları sosyal medyada bir kitap paylaştı; Marge Eaton Heegaard’ın Benden Farklı Olanla Yaşamayı Öğreniyorum’u. Üç ayrı kişi bize bu kitabı yazmamızı önerdi. Özellikle çocuğu, yeğeni, torunu olanların ilgisini çekeceğini düşündüğümüz bu kitaba Beğenmeyen Okumasın olarak yer vermemek olmazdı. Biz de bu kitabı özellikle Hrant Dink’in ölümünün 10. yılında, 19 Ocak’ta paylaşmak istedik.

Minneapolis’te yaşayan yazarımız Heegaard, klinik sosyal hizmet uzmanı ve sanat terapistiymiş. 7 kitaplık “Duygularımı Çiziyorum” serisini kendisi geliştirmiş. İlgilenenler için, serinin diğer kitaplarının Türkçe çevirileri de İletişim’den çıkmış. Bunlar: Annem ve Babam Boşanıyor, Çok Sevdiğim Bir Yakınımı Kaybettim, Evcil Hayvanımla Vedalaşıyorum, Hastalığımla Yaşamayı Öğreniyorum, Yetişkinler Beni İncitiyor ve Öfkemi Kontrol Etmeyi Öğreniyorum.

1576 DUYGUfarkliolan.indd

Benden Farklı Olanla Yaşamayı Öğreniyorum da “Duygularımı Çiziyorum”  serisinde yer alıyor. Kitap tanıtım metni şöyle; “Bu kitap, çocukların çeşitliliğe değer vermelerine ve farklılıklar hakkındaki temel kavramları öğrenmelerine destek olmak için güvenilir ve incelikli bir yol sunuyor”.

Benden Farklı Olanla Yaşamayı Öğreniyorum’u Ceren Kınık dilimize çevirmiş. 39 sayfalık kitabın ilk baskısı Mart 2011’de, ikincisi Mart 2016’da yapılmış. Tanıtım metninde yazıldığı gibi yazarımız Heegaard, 6-12 yaş arası çocukların farklılıklarla ilgili duygularını çizim ve yazıyla ifade etmelerinin yolunu açıyor. Ayrıca, farklılık taşıyan çocukların, bu farklılıkları hayal kırıklığı değil de zenginlik olarak algılamasına katkıda bulunuyor. Kitabın iç sayfalarındaki tanıtım metninde, yaşı küçük olan çocukların resimle, daha büyüklerin yazıyla kendilerini ifade ettikleri, bu sebeple kitabın hem çizim, hem yazıyı teşvik ettiği yazılmış. Çocuklar için ilk yönlendirmenin bulunduğu sayfadaysa Heegaard  “Herkes kendini farklı nedenlerle, farklı zamanlarda farklı hisseder” diyor. Dolayısıyla Heegaard, kitaptaki çizim ve yönlendirmelerle çocukların belirli başlıklar üzerinde düşünmelerini amaçlıyor.  Ana başlıklar:

  • Başka kültürlere, dinlere ve etnik kökenlere saygı duymak
  • Farklı görüşleri ve hayat biçimlerini kabul etmek
  • Engellilik halini anlamak
  • Önyargı ve ayrımcılığı tanımlamak
  • Olgularla düşünceleri ayırt etmek
  • Kişisel nitelikleri güçlendirmek
  • Güçlü yönleri tanımlamak
  • Özgüveni geliştirmek
  • Yalnızlık duygusunun üstesinden gelmek
  • Kendini ve başkalarını savunmak

Kitap kapağını gören hemen herkes, kişiler ve kurumlar arası güven düzeyinin azaldığı ve kutuplaşmanın arttığı toplumumuzda çocuklarımızı uzman gözüyle eğitecek bu kitabın ayrı bir değer taşıdığını düşünmüştür. Farklılıkların bizim için gerçek değer olduğunu bilmenin erdemiyle Beğenmeyen Okumasın ekibi olarak Benden Farklı Olanla Yaşamayı Öğreniyorum’u okurlarımıza içtenlikle tavsiye ediyoruz. Rakel Dink 2007’de “Yaşı kaç olursa olsun; 17 veya 27, katil kim olursa olsun, bir zamanlar bebek olduklarını biliyorum. Bir bebekten bir katil yaratan karanlığı sorgulamadan hiçbir şey yapılmaz kardeşlerim…” demişti. Çocuklarımızı, farklılıkları anlayarak ve onlara değer vererek eğitmek görevimiz. “Gerçek sevgi ile birarada ebedince” yaşayabilmek dileğiyle.

About canatulus

Okudukça paylaşmak için!
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someone

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir